سایر خدمات بیمه ای

بیمه آتش سوزی

هیچ کس نمی‌تواند بگوید که از بلایای طبیعی و یا با ایجاد امکانات پیشگیرانه از بعضی از حوادث شامل آتش، سیل، دزدی، انفجار و صاعقه چنانچه حادث شود کاملاً در امان خواهد ماند. هر انسانی با زحمات فراوان اموال و دارایی كسب نموده و به خود اختصاص می‌دهد. جبران خسارت حوادث ذکر شده بسیار سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن است. لذا شرکت ” بیمه ما “ با دریافت حق بیمه مناسب خسارت وارده بر اثر حادثه را جبران می‌نماید. بیمه نامه آتش‌سوزی پوششی است برای جبران خسارت‌های وارد به اموال و دارائی‌های منقول و غیرمنقول که متعلق به بیمه‌گذار و یا در تصرف قانونی وی باشد. از قبیل ساختمان و اثاثیه منزل مسكونی و واحدهای اداری، تجاری، صنعتی، تأسیسات، ماشین‌آلات، محتویات انبارها که ناشی از خطراتی همچون آتش‌سوزی یا خطرات تبعی دیگری كه در بیمه‌نامه مورد توافق قرار می‌گیرد، باشد.

تعاریف مرتبط به بیمه آتش سوزی

ذینفع :

بیمه نامه هر شخص حقیقی یا حقوقی در بیمه نامه كه در تمام یا قسمتی از موضوع مورد بیمه، نفع داشته باشد. واحد مسكونی محلی كه صرفاً به منظور سكونت از آن استفاده می‌شود و برای كار و حرفه از آن استفاده نمی‌گردد. واحد صنعتی به واحدهایی مانند كارگاه و كارخانجات اطلاق می‌گردد كه به نوعی با ماشین‌آلات، خطوط تولید و خدمات مرتبط با تولید سر و كار دارند.

واحد غیرصنعتی به مراكزی مانند فروشگاه‌ها، ادارات، آموزشگاه‌ها و … كه درآنها فعالیت غیرتولیدی (تجاری، اداری، خدماتی و …) انجام می‌شود اطلاق می‌گردد.

خطرات اصلی :

منظور از خطرات اصلی آتش‌سوزی (حریق) ، صاعقه و انفجار می‌باشد.

 

خطرات اضافی (تبعی) در بیمه آتش‌سوزی شامل :

خسارت ناشی از وقوع زلزله و آتشفشان، سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها، طوفان، رانش زمین، سقوط بهمن، تركیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از آب باران، ذوب برف، سقوط هواپیما و هلی‌كوپتر، شكست شیشه، سرقت اموال و اثاثیه منزل، مسئولیت مدنی در قبال همسایگان، هزینه پاكسازی و بسیاری خطرهای دیگر که به درخواست بیمه گذار تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، می شوند.

انوع بیمه نامه آتش‌سوزی

بیمه‌نامه آتش‌سوزی واحدهای مسكونی

در این بیمه‌نامه بنابه درخواست بیمه‌گذار ، ارزش اعیانی بنای ساختمان، تأسیسات، اموال و اثاثیه منزل مسكونی با سرمایه دلخواه و به قیمت روز در برابر خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و خطرهای اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بیمه‌نامه آتش سوزی واحدهای صنعتی

در این بیمه‌نامه می‌توان ارزش اعیانی ساختمان، تأسیسات، ماشین آلات ، اثاثیه ثابت، دكوراسیون و محتویات مستقر در واحدهای صنعتی را در مقابل خطرات اصلی و تبعی به ارزش روز بیمه نمود.

بیمه‌نامه آتش سوزی واحدهای غیرصنعتی

این نوع بیمه نامه، ارزش اعیانی ساختمان، تأسیسات، اثاثیه ثابت، دكوراسیون و محتویات مستقر در واحدهای غیرصنعتی را در مقابل خطرات اصلی و تبعی تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه‌نامه آتش‌سوزی مجتمع مسكونی

این بیمه نامه ، صرفاً برای مجتمع‌های مسكونی بیشتر از 15 واحد صادر می‌گردد كه درآن بنا به درخواست بیمه‌گذار، سرمایه اعیانی كلیه واحدها (در متراژ مختلف) و مشاعات آنها از قبیل سرایداری، پاركینگ ، ساختمان تأسیسات، انبارها و تأسیسات مشترك ( موتورخانه ، چیلر، آسانسورها ) نیز تحت پوشش بیمه آتش سوزی و خطرهای اضافی قرار می‌گیرند.

بیمه‌نامه آتش سوزی انبار

بیمه‌نامه‌های آتش سوزی انبار (عمومی و اختصاصی) به دو صورت ذیل ارائه می‌گردد.

مبلغ بیمه شده دربیمه آتش سوزی

خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به ارزش واقعی نسبت به سال بیمه شده محاسبه می‌گردد. بیمه گذار در زمان تكمیل پیشنهاد بیمه باید دقت نماید كه مورد بیمه به ارزش واقعی (با احتساب استهلاك) بیمه شود. در صورتی كه در لحظه حادثه مبلغ بیمه شده كمتر از ارزش واقعی مورد بیمه باشد، بیمه‌گر طبق ماده 10 قانون بیمه (قاعده نسبی سرمایه) خسارت را به نسبت مبلغ بیمه شده به ارزش واقعی مورد بیمه در لحظه حادثه محاسبه خواهد کرد. در صورت خسارت كلی، بیمه‌گر خسارت را بر مبنای ارزش واقعی مورد بیمه در لحظه حادثه یا مبلغ بیمه شده ( هر كدام كمتر باشد ) پرداخت خواهد كرد.

بیمه نامه آتش سوزی اظهارنامه‌‌ای (شناور)

موجودی داخل انبارها از نظر تعداد و ارزش دائماً در حال تغییر و نوسان می‌باشد. بنابراین به منظور مناسب نمودن حق بیمه دریافتی از بیمه‌گذار نسبت به میزان موجودی كالا و تحت پوشش قرار دادن تمام موجودی كالا در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه، بیمه نامه آتش‌سوزی انبار یا موجودی انبار به صورت شناور صادر می شود. با توافق بیمه گر و بیمه‌گذار، با تعیین حداكثر سقف مورد تعهد و اعلام موجودی به طور ماهیانه یا 15 روز یك بار، می‌توان از پوشش مناسب تری بهره‌مند شد.

در این نوع بیمه‌نامه، بیمه گر می‌تواند حق بیمه را بر مبنای 100% و یا 75% حق بیمه سالیانه محاسبه و منظور نماید و در پایان مدت اعتبار بیمه نامه، حق بیمه قطعی را با توجه به شرایط بیمه نامه های عمومی و اظهارنامه‌های ارسالی در موعد های مقرر از طرف بیمه‌گذار محاسبه و اعمال نماید

استثنائات بیمه نامه

بیمه گر معمولاً در موارد زیر تعهدی در جبران خسارات وارده ندارد:

جنگ، جنگ داخلی، آشوب، بلوا، انقلاب، كودتا و اغتشاشات داخلی

انفجار مواد منفجره مثل دینامیت

فعل و انفعالات هسته‌ای

خسارت داخلی ماشین‌آلات مانند اتصالات، جرقه، عدم كفایت، عایق‌بندی، امواج برقی ناشی از بار زیاد پول، مسكوكات، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی، جواهرات، نسخ خطی، هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و تنظیم دفاتر بازرگانی

آسیب‌های وارده عمدی از سوی بیمه‌گذار و یا افرادی كه به نوعی در سرمایه مورد بیمه ذینفع می‌باشند.
مواردی كه در شرایط خصوصی منضم به بیمه نامه آتش‌سوزی صادره، مستثناء گردیده اند.

اهداف بیمه نامه

از اهداف مهم بیمه نامه آتش سوزی جبران زیان‌های مالی ناشی از وقوع خطرات اصلی و تبعی مندرج در بیمه‌نامه آتش‌سوزی است که این بیمه نامه اموال و دارایی‌های مورد بیمه را به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های جدی در زمینه تداوم فعالیت‌های صنعتی، غیرصنعتی و حتی سكونت مورد پوشش قرار می دهد.

چه كسانی به این بیمه نامه نیاز دارند؟

كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان مالك یا ذینفع اموال منقول و غیرمنقول می‌توانند اموال مذكور را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش بیمه‌نامه آتش سوزی قرار دهند.

شرایط اختصاصی بیمه نامه آتش سوزی

شرایط خصوصی، آن دسته شروطی هستند كه طی توافق جداگانه‌ای در یك مورد خاص بین بیمه گر و بیمه‌گذار ایجاد می‌گردد. در چنین شرایطی بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌توانند با توجه به اصول اساسی بیمه‌نامه و در چارچوب قانون بیمه و مفاد پیش بینی شده در شرایط عمومی، شروط خاص دیگری را به منظور گسترش و یا محدود نمودن تعهدات به عمل آورند كه اینگونه توافق‌ها معمولاً تحت عنوان شرایط اختصاصی در بیمه نامه درج می‌ شود.

شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی

بيمه اشخاص

موضوع این بیمه نامه عبارت است از هر واقعه ناگهانی ناشی از یك عامل خارجی كه بدون قصد و اراده بیمه شده بروز كرده و منجر به جرح، نقص عضو، از كارافتادگی و یا فوت بیمه شده شود.

انواع بیمه نامه حوادث

بیمه نامه حوادث انفرادی كامل

بیمه نامه حوادث انفرادی

بیمه نامه حوادث خانوادگی

بیمه نامه‌ حوادث گروهی

بیمه نامه حوادث انفرادی كامل

در این نـوع بیمه نامه طبق درخـواست بیمه‌گـذار كلیه پوشش‌های فوت، نقص عضـو و از كارافتادگی دائم كلی، نقص عضو و از كارافتادگی دائم و جزئی و هزینه پزشكی با سرمایه‌های متفاوت ارائه می‌گردد.

بیمه نامه حوادث انفرادی

در این بیمه نامه ، سرمایه بیمه از پیش تعیین گردیده و با مبالغ متفاوت از 50.000.000 ریال تا 200.000.000 ریال قابل ارائه می‌باشد. در این بیمه نامه متقاضی می تواند با توجه به بودجه و نیاز خود سرمایه مورد نظر را انتخاب و خریداری نماید.

بیمه‌نامه حوادث خانواده

در این بیمه نامه علاوه بر سرپرست خانواده به عنوان بیمه شده اصلی، همسر و فرزندان وی در طول مدت شبانه روز در داخل و خارج از كشور تحت پوشش قرار گرفته و از مزایای بیمه نامه بهره‌مند می‌شوند، سرمایه این بیمه‌نامه از پیش تعیین گردیده و از 10.000.000 ریال تا 100.000.000 ریال قابل ارائه می‌باشد كه متقاضی می‌تواند بسته به نیاز، سرمایه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نماید.

انواع بیمه‌نامه حوادث گروهی

یكی از ویژگی‌های بیمه نامه حوادث گروهی، قابلیت انطباق آن با مشاغل و فعالیت‌های مختلف است، بدین جهت این بیمه نامه را می‌توان به صورت كوتاه مدت نیز صادر نمود، مانند بیمه‌نامه‌های تورهای مسافرتی كه اعتبار آن فقط برای مدت مسافرت بیمه شدگان می‌باشد. رایج ترین بیمه نامه های حوادث گروهی به شرح زیر می باشند.

بیمه نامه حوادث گروهی عادی برای موسسات و سازمان‌ها

بیمه نامه حوادث گروهی برای تورهای مسافرتی (سیاحتی و زیارتی)

بیمه نامه حوادث گروهی برای دانشجویان

بیمه نامه حوادث گروهی برای دانش آموزان

بیمه نامه حوادث گروهی برای اماكن ورزشی و باشگاه‌ها

بیمه نامه حوادث گروهی برای مهد كودك ها

پوشش‌های بیمه نامه حوادث

فوت

در صورتی كه بیمه شده به علت وقوع یكی از حوادث مشمول بیمه فوت نماید، شركت ” بیمه ما “ متعهد است سرمایه بیمه را طبق شرایط مندرج در بیمه نامه به ذینفع بپردازد.

نقص عضو و ازكار افتادگی دائم وكلی

در صورتی كه بیمه شده به علت وقوع یكی از حوادث مشمول بیمه دچار نقص عضو و یا از كارافتادگی دائم و كلی شود شركت بیمه ”ما“ متعهد است معادل100 % سرمایه بیمه را به بیمه شده بپردازد. مواردی كه نقص عضو و یا از كارافتادگی دائم و كلی محسوب می‌شوند در شرایط عمومی بیمه نامه حوادث درج گردیده است.

نقص عضو و از كارافتادگی دائم و جزئی

در صورتی كه بیمه شده به علت وقوع یكی از حوادث مشمول بیمه، دچار نقص عضو و از كارافتادگی دائم و جزئی شود شركت بیمه”ما“ متعهد است معادل درصدی از سرمایه بیمه را به بیمه شده بپردازد. میزان حداكثر غرامت تعیین شده برای هر عضو بدن در جدولی در شرایط عمومی بیمه نامه حوادث درج گردیده است.

هزینه پزشكی

در صورتی كه بیمه شده به علت وقوع یكی از حوادث مشمول بیمه مصدوم شود شركت” بیمه ما “ متعهد است هزینه‌های درمان وی را بپردازد. هزینه‌های پزشكی قابل پرداخت توسط شركت ” بیمه ما “عبارت است از مبلغ مندرج در صورتحساب درمانی بیمه شده و یا حداكثر هزینه پزشكی مورد تعهد بیمه گر، هر كدام كمتر باشد.

موارد تأثیرگذار در نرخ و شرایط بیمه نامه حوادث

مهمترین عامل در تعیین نرخ و شرایط بیمه نامه، شغل متقاضی بیمه نامه می‌باشد. از دیگر عوامل مؤثر در تعیین نرخ و شرایط بیمه نامه اموری است كه متقاضی بیمه به طور مستمر به آنها می‌پردازد، مانند استفاده از موتورسیکلت برای ایاب و ذهاب.

بيمه انرژی

جهت استخراج نفت ، گاز ، پالایش آنها و سایر کارخانجات جانبی که در فرایند تولید نفت و گاز احداث می‌شوند بیمه نامه ای تحت عنوان انرژی در صنعت بیمه مطرح است.

خطرات ایجاد شده و خسارات بوجود آمده در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی چه در هنگام ساخت و چه در زمان بهره‌برداری توسط بیمه نامه انرژی بیمه می‌شوند.

با توجه به ارزش تعهد بیمه‌گر در قبال خطرات ایجاد شده و پرداخت و خسارت بوجود آمده چه در بخش ساحلی و چه در بخش فراساحلی شرکت های بیمه داخلی معمولاً نیازمند پوشش بیمه اتکایی و یا بیمه مشترک (CO- Insurance) هستند.

انواع پروژه‌های انرژی

پروژه های انرژی به دو بخش تقسیم می شوند: ساحلی و فرا ساحلی

در بیمه پروژه‌های انرژی warranty surveyor اهمیت ویژه‌ای دارد و بیمه‌گران با توجه به آن نرخ و شرایط را اعلام می كنند و بیمه‌گذاران در حین انجام کار باید warranty را رعایت نمایند. معمولاً حفاری چاه، نصب جاکت، تاپ ساید (topside) ، لوله‌گذاری و تأسیسات جانبی در دریا انجام می‌گیرد و پس از استخراج از طریق لوله نفت و گاز به ساحل انتقال می‌یابند و در پالایشگاه تصفیه انجام می‌گیرد.

این پروژه‌ها در زمان بهره‌برداری نیز به صورت سالیانه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. پوشش حوادث طبیعی ناشی از اجرای کار در زمان نصب ، مسئولیت در مقابل اشخاص ثالث، اموال مجاور، شکست ماشین آلات ، عدم‌النفع ناشی از شکست ماشین آلات و غیره می‌باشد.

برخی عناوین بیمه‌های حوزه انرژی عبارتند از:

بیمه حفاری چاه‌های نفت و گاز در ساحل و یا فراساحل

بیمه تمام خطر سكوهای نفتی

بیمه تمام خطر اموال، ابزار و ماشین آلات موجود در ساحل و فراساحل

بیمه تمام خطر لوله گذاری‌ها در بخش خشكی و فراساحل

بیمه تمام خطر پالایشگاه‌ها

بیمه تمام خطر كارخانجات و تأسیسات پتروشیمی

بیمه تمام خطر تجهیزات حفاری

انواع بیمه‌نامه ها‌ی مسئولیت اعم از قانونی، قراردادی یا فنی

بیمه آلودگی محیط زیست

مسئولیت حقوقی شخص ثالث در قبال قراردادها

بیمه محمولات و انبارداری

بیمه عدم النفع

بیمه تجهیزات زیر دریا

بیمه بیرون كشیدن سكوی غرق شده

بيمه مهندسی

امروزه با گسترش فعالیت های صنعتی ، عمرانی و طرح های ساختمانی و افزایش احتمال خطرات پیش بینی نشده و وقوع خسارت های بزرگ به سرمایه های کلان ، نیاز به پوشش بیمه ای بیش از پیش احساس می شود. در این راستا بیمه های مهندسی از جمله رشته های مورد توجه صاحبان صنایع و سرمایه در بازارهای جهانی محسوب می شود که با توجه به کاربردهای گوناگون آن از تنوع زیادی برخوردار هستند. بیمه های مهندسی اصولاً خسارت فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی را در طول مدت بیمه جبران می نماید.

این نوع بیمه به دو دسته کلی تقسیم می شود

  • بيمه‌نامه‌هايي كه براي دوره عمليات ساخت و نصب صادر مي‌شوند
  • بيمه‌نامه‌هايي كه براي دوره بهره‌برداري صادر مي‌شوند

انواع بيمه‌هاي مهندسي دوره عملیات ساخت شامل:

انواع بيمه‌هاي مهندسي دوره عملیات بهره برداری شامل:

بیمه نامه های دوره ساخت
  • بيمه تمام خطر پيمانكاران

بیمه ای است که پروژه های درحال احداث عمرانی و ساختمانی که ارزش مصالح در آنها از ارزش اقلام مورد نصب بیشتر میباشد از قبیل ساختمان، پل، سد، راه، تونل، موج شکن، پروژه های آبیاری زهکشی و مانند آنرا تحت پوشش قرار میدهد. بعبارت دیگر این بیمه کلیه خسارات و زیانهای وارده به اموال بیمه شده را به هر علت بجز مواردی که مشخصاً در بیمه نامه مستثنی شده جبران مینماید.

مدت اين بيمه نامه برابر با مدت قرارداد ساخت مي‌باشد  که دوره نگهداري را نیز می تواند شامل گردد.

  • بيمه تمام خطر نصب

بیمه ای است که پروژههای درحال احداث تأسیساتی و سازهای که ارزش اقلام مورد نصب در آنها از ارزش مصالح بیشتر میباشد از قبیل کارخانه، نیروگاه، پالایشگاه، خطوط انتقال نیرو، پتروشیمی، سیستمهای مخابراتی، اسکلههای نفتی و … را تحت پوشش قرار میدهد.

مدت اين بيمه نامه برابر با مدت قرارداد ساخت مي‌باشد  که دوره آزمایش و نگهداري را نیز می تواند شامل گردد.

پوشش بیمه های مهندسی تمام خطر پیمانکاران و تمام خطر نصب دو بخش را شامل میشود، بخش اول پوشش اموال بیمه گذار و بخش دوم پوشش مسئولیت مدنی بیمه گذار(جانی و مالی) دربرابر اشخاص ثالث.

بیمه نامه های دوره بهره برداری:

  • بیمه نامه ماشین آلات پیمانکاری

بیمه ای که تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاران (معمولاً متحرک و سنگین) از قبیل لودر، بولدوزر، گریدر، جرثقیل، سنگشکن، کارخانه تولید بتن، لیفتراک و مانند آن که ابزار کار پیمانکاران جهت اجرای کار پروژهها میباشد را تحت پوشش قرار میدهد. درواقع این بیمه هرگونه زیان یا خسارتی را که بهرعلت جز موارد مستثنی شده درحین کار در زمان احداث یا بهرهبرداری، درمواقع تعطیل کار و یا زمان نگهداری به ماشینآلات وارد آید، جبران مینماید. مدت زمان پوشش بیمه ای معمولا یک سال می باشد.

این بیمه نامه ماشین آلات و تأسیسات که نصب شده و در حال بهره‌برداری می‌باشند را تحت پوشش قرار می دهد. خسارت فیزیکی ، غیر قابل پیش‌بینی و ناگهانی وارد به انواع ماشین آلات از قبیل طراحی غلط، عیوب و نقایص مربوط به ساخت ، اجرای نادرست کار، فقدان مهارت و بی‌دقتی، نوسان برق ، انفجار فیزیکی و نیروی گریز از مرکز را نیز بیمه می‌کند. خطراتی مانند: طوفان، سیل، زلزله، طغیان آب، لغزش و لرزش زمین با پرداخت حق بیمه اضافی قابل بیمه شدن در بیمه شکست ماشین‌آلات می‌باشند

  • موارد تحت پوشش بیمه تمام خطر تجهیزات الکترونیکی

(انواع تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه های صنعتی، لوازم پزشکی و آزمایشگاهی و لوازم اداری سیستم های هشدار دهنده و تجهیزات بیمارستانی، دستگاه های کنترلي، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه های نصب مواد ، تجهیزات گیرنده و فرستنده، کامپیوتر و مانند آنها ،بازدید دستگاه در حین کار در مقابل خطرات سقوط، جابجایی، آتش سوزی، زلزله، طوفان، سیل، نوسانات برق، برخورد اجسام خارجی (در صورت ایجاد خسارت) تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. )

کلیه تجهیزات و دستگاههائی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی در آنها بیشتر باشد مانند تجهیزات رادیو تلویزیونی، مخابراتی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، اندازه گیری، نقشه برداری، پزشکی، کامپیوتری و … تحت پوشش این بیمه قرار میگیرند. در واقع این بیمه یک بیمه حوادث برمبنای تمام خطرات است که خسارتهای فیزیکی، ناگهانی و غیرقابل پیش بینی را که بر موضوع مورد بیمه وارد آید جبران میکند.

  • بیمه فساد کالا در سردخانه

این بیمه نامه کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه‌ها از قبیل مواد پروتئینی ،میوه‌جات، فراورده‌های لبنی و نیز مواد شیمیایی و دارویی را تحت پوشش قرار می‌دهد. فساد ناشی از عدم رعایت مسائل فنی، نوسانات درجه برودت، نشت ناگهانی و پیش‌بینی نشده عوامل خنک کننده از مواد داخل سردخانه ، نوسانات برق و تعمیر در ترکیب هوای داخلی در صورت ایجاد خسارت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

  • بیمه سازه‌هاي تکمیل شده

بسیاری از سازه‌های مهندسی، نظیر پل ها، تونل ها، جاده‌ها، حتی اسکله‌ها یا خطوط لوله‌هاي نفت، گاز و آب و … در مرحله بهره برداری که در معرض سیل، طوفان، زلزله، آ‌تش سوزی، انفجار، برخورد وسایل نقلیه زمینی دریایی، هوایی، حرکت زمین ، صاعقه ، ریزش کوه و … تحت پوشش این نوع بیمه قرار دارند

  •   بيمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان

اين بيمه نامه خسارت‌هاي ناشي از عيوب اساسي و پنهان ساختمان را پوشش مي‌دهد. منظور از پوشش ، عيوب اساسي و پنهان ساختمان ، هر گونه نقص در سازه‌هاي اصلي ساختمان ناشي از طراحي نادرست ، ساخت معيوب و به كارگيري مواد يا مصالح معيوب است

  • خطرات و خسارات تحت پوشش

ويراني كل ساختمان يا خسارت وارده به ساختمان و متعلقات آن ، هزينه‌هايي كه به منظور جلوگيري از تخريب يا توسعه خسارت صورت مي‌گيرد ، هزينه‌هاي لازم براي پاكسازي محل و برداشت ضايعات و هزينه‌هاي حرفه‌ای را شامل می شود.